ΑΠΟ ΕΦΤΑΡΑ ΣΕ ΤΕΣΣΑΡΑ Ο ΓΚΟΛΚΗΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΟΚ

Κάποιες λεπτομέρειες έχουν τη σημασία τους στη μπάλα. Λεπτομέρειες που κάποιος ούτε καν τις ξέρει, κι αν τις πάρει πρέφα, πιθανόν να μην τις υπολογίσει. Έλα, μωρέ, θα πει και θα τις προσπεράσει.

Όλοι συμφωνούν ότι μεγάλη ευθύνη στη βαρειά ήττα του ΠΑΟΚ από τον Άρη έχει ο κοντά στα 31 Σέρβος τερματοφύλακας Ζίφκο Ζίφκοβιτς. Πράγματι, δέχθηκε γκολ που φταίει εκατό τα εκατό.

Κάτι λέγαμε για τις... λεπτομέρειες. Στο τελευταίο παιχνίδι του περασμένου πρωταθλήματος ο Άρης νίκησε στο γήπεδο του την Ξάνθη με 7-2. Και τα επτά τα δέχθηκε ο Ζίφκοβιτς. Ήταν Μάιος του 2019 και μετά από ένα μήνα ο ΠΑΟΚ ανακοίνωσε τη συμφωνία του με τον 1μ. 93 γκολήπερ της Ξάνθης.

Μήπως, λέμε τώρα κατόπιν κηδείας, ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος να χρησιμοποιήσει στο ντέρμπυ με τον Άρη, τον Ζίφκοβιτς που είχε φάει επτάρα στο ίδιο γήπεδο, από τον ίδιο αντίπαλο. Μήπως ψυχολογικά τον επηρέαζε η θύμιση της επτάρας.