ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΗΤΑΝ. ΑΛΛΑ... ΛΙΓΟΣ

Καθάρισε το ματς με τον Ιωνικό ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, μόνο με ένα γκολ, που το πέτυχε με κακή εκτέλεση  πέναλτυ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Στη Λεωφόρο που δεν γέμισε ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε, όμως δεν ένοιωθε σιγουριά με αντίπαλο σκληροτράχηλο και επικίνδυνο να αιφνιδιάσει.
Να, γιατί με το 1 -0 στην τσέπη στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός, περιοριζόμενος στην κατοχή και περισσότερο να φυλάει τα νώτα του. Στο πρώτο ημίχρονο είχε πρόβλημα στην άμυνα, κι αυτό δεν φάνηκε στο δεύτερο μέρος ακριβώς διότι οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αμυντικά.
Ήταν ένας γνήσιος και παραδοσιακός Παναθηναϊκός με τη σέντρα κιόλας. Είμαι η ανώτερη ομάδα, παίζω στην έδρα μου, θέλω να κάνω ξεκίνημα εντυπωσιακό, αλλά... Επί της ουσίας όσο κοντά ήταν στο γκολ ο Παναθηναϊκός, άλλο τόσο ήταν και ο Ιωνικός, ο οποίος μάλιστα έκανε πρώτος την πιο μεγάλη και καθαρή ευκαιρία να σκοράρει.
Η αληθινά μεγάλη, δηλαδή καλύτερη και πληρέστερη ομάδα έτσι ή αλλοιώς βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει, και σε αντίπαλο που ποντάρει να βγάλει το ματς με μηδέν στην άμυνα. Ορμητικός και αποφασισμένος από το πρώτο δευτερόλεπτο ο Παναθηναϊκός, δίνοντας ένταση και ρυθμό στο παιχνίδι, αλλά... Ήταν και αντίπαλος για τα δόντια του Ιωνικού.
Στη φώτο, ο Άϊτορ σε πρώτο πλάνο,  αμέσως μετά το χτύπημα πέναλτυ- γκολ του Παναθηναϊκού.