ΤΗΣ ΑΕΚ ΤΟ ΦΡΕΝΟ, ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ...

Στο κεφάλι της βαθμολογίας είναι η πρωταθλήτρια ΑΕΚ και παίζει εκτός έδρας με την πιο φορμαρισμένη επαρχιακή ομάδα, την Λαμία. Χωρίς να καταλαβαίνεις πολλά τελειώνει το ημίχρονο με 2-0 υπέρ της ΑΕΚ και χωρίς ευκαιρία από την πλευρά των γηπεδούχων. Δυο φάσεις σχεδόν από το πουθενά για την ΑΕΚ, συν άλλες δυο και το σκορ ημιχρόνου 2-0. Τι το καλύτερο! Κωτσάρει κι ένα τρίτο γκολ στην επανάληψη η ΑΕΚ και  επιτόπου τραβάει το φρένο. Ποιος ο λόγος να κυνηγήσει μεγαλύτερη νίκη; Ύστερα, είναι και το άλλο, μεθαύριο Τετάρτη έχει πάλι πρωτάθλημα και φρόνιμο είναι να μη ξοδέψει ενέργεια.
Αυτό είναι  με δυο λόγια το ιστορικό της προηγούμενης αγωνιστικής για δυο αντιπάλους με στόχους βαθμολογικούς στο πρωτάθλημα. Η Λαμία με δυο σημαντικές απουσίες στην ενδεκάδα έχασε 3 -1 και κέρδισε απλά τις εντυπώσεις.Η ΑΕΚ πήρε μια εύκολη και  μάλλον ξεκούραστη νίκη και κράτησε τα.. άλλα για το αύριο. Για το μεθαύριο. Έβαλε τρία γκολ και αμέσως μετά σα να είπε στους τοπικούς ''Τώρα είναι η σειρά σας, παίξτε και για εμάς... ''.