ΑΕΚ ΚΑΙ ΠΑΟ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΕΙ Η... ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Μία ΑΕΚ δεν ήταν καλύτερη κέρδισε το ντέρμπυ, αλλά κέρδισε καθαρά με 2 - 0 τον Παναθηναϊκό, γιατί; Επειδή έστειλε δυο φορές το τόπι στα δίχτυα. Ή πιο σωστά διότι ο αντίπαλος έμεινε άγκολος. Πως να κερδίσει η ομάδα εκτός έδρας αν δεν σκοράρει; Στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός πήρε ισοπαλία χωρίς πάλι να σκοράρει αλλά ούτε ο ΠΑΟΚ κατάφερε να βάλει γκολ.

Μικρή σημασία έχει αν ο Παναθηναϊκός είχε υπεροχή στην κατοχή της μπάλας. Ποιος, όμως, ασχολείται με τα ποσοστά και τα εν γένει στατιστικά δεδομένα του ντέρμπυ. Αξία έχει πως έχει η κατάσταση στη βαθμολογία. Πρώτη είναι η ΑΕΚ, ενώ ο  Παναθηναϊκός έχει μείνε πίσω, με έξι πόντους πίσω παρέα με Παναιτωλικό, Ατρόμητο και ΟΦΗ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν όλο των φιλοξενουμένων. Όχι διότι ήταν καλός ο Παναθηναϊκός, αλλά διότι η ΑΕΚ παρέδωσε το παιχνίδι στον αντίπαλο. Ακριβώς στην επανάληψη επιβεβαιώθηκε ότι ο Παναθηναϊκός είναι προβληματικός. Έχει πρόβλημα. Δεν έχει την ικανότητα, την αποτελεσματικότητα που χρειάζεται